Порівняльна статистика укладених угод купівлі-продажу нерухомості за 1-е півріччя 2020 та 2019 року

За даними звітів нотаріусів, опубліковано статистику укладених договорів відчуження нерухомості у другому кварталі 2020 року.

Згідно данних, наведених Міністерством юстиції, загальна кількість укладених нотаріальних договорів купівлі-продажу квартир, будинків та земельних ділянок у першому півріччі 2020 року впала на 2,5% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

При цьому на початку року намітилось зростання кількості операцій з нерухомістю. Так у 1-му кварталі 2020 року вищезазначених угод було укладено на 9,4% більше ніж у 1-му кварталі 2019 року. Але вочевидь пандемія Covid-19 внесла свої корективи в цю позитивну динаміку. Наприклад якщо порівняти окремо другі квартали 2019 та 2020 років, то падіння загальної кількості укладених договорів купівлі-продажу продемонструвало падіння у 13,4%.

Зазвичай 2-й квартал демонструє значний приріст угод у порівнянні із першим, який протягом року вважається найменш врожайним. Так у минулому році у 2-му кварталі угод боло укладено на 25% більше ніж у 1-му. І це природньо для багатьох сфер економіки, оскільки перший квартал року країна лише прокидається після новорічних свят. Але у цьому, нетиповому році, загальна кількість угод у 2-му кварталі лише на 1% перевищила статистику 1-го кварталу. Такий “сором’язливий” зріст угод з нерухомістю пояснюється карантинними заходами, розгубленністю і невизначенністтю насамперед покупців нерухомості у перші два місяці після оголошення пандемії.

Статистика нотаріальних угод купівлі-продажу житлової нерухомості 2020 рік, перше півріччяПри цьому є і позитивні новини. Так, не дивлячись на суттеве падіння угод на початку другого кварталу (а це зазвичай активний період для ринку) -друга половина другого кварталу, а за попередніми данними й початок третього, проходила у ріелторів і інших учасників ринку нерухомості доволі активно, навіть у порівнянні з аналогічними, докороновірусними, періодами інших років.

Окремо потрібно відзначити майже аномальну активність ринку земельних ділянок. Так, навіть незважаючи на пандемію, у першому півріччі 2020 року в Україні ділянок було продано на 21,6% (!) більше ніж у аналогічному періоді 2019. Ажіотаж можна було б списати на продаж земельних часток -паїв у зв’язку з неподовженням мораторію на продаж сільскогосподарських земель, адже Мінюст не наводить статистичні дані окремо по видам ділянок. Але ж мораторій продовжує діяти до моменту прийняття закону про оборот землі. Тобто у будь якому разі активність землевласників вочевидь зросла і це непоганий знак для ринку нерухомості. Тож чекаємо.